U subotnje jutro, 5. listopada 2024. godine u prostorijama Islamskog centra Zagreb održana je konferencija pod nazivom ''Croatia and Qatar- partnership and cooperation'' (Hrvatsko-katarsko partnerstvo i saradnja). Ovaj događaj je zasigurno od velike važnosti za stabilne i unaprijeđene odnose Republike Hrvtaske i države Katar, što potvrđuje i dokazuje podatak da je taj dan u prostorijama Mešihata Islamke zajednice u Hrvatskoj na konferenciju pristigao impozantan broj gostiju, među kojima je bilo čak šest akademika, nekoliko stručnjaka iz različitih naučnih oblasti, inženjera elektrotehnike, liječnika, profesora, sveučilišnih profesora, te članova Europske akademije znanosti i umjetnosti.

Uvodna riječ te predstavljanje ekscelencija i delegacija pripali su šefu kabineta i tajniku Mešihata mr. Nerminu- ef. Botonjiću. Nakon što je prepustio riječ glavnom domaćinu, zagrebačkom muftiji akademiku dr. Azizu- ef. Hasanoviću, izlaganja prezentacija i predavanja su počela.

Prva na popisu bila je tema ''Nauka i obrazovanje kao ključ hrvatsko- katarske saradnje i prijateljstva'', a panel je moderirala dr. med. Lare Spalldi Barišić, hrvatska specijalistica ginekologije i opstetricije.

Prvi izlagač ove sesije bio je uvaženi prof. dr. sc. med. Asim Kurjak, jedan od najpoznatijih hrvatskih liječnika i stručnjaka ginekologije, dugogodišnji sveučilišni profesor Medinicskog fakulteta u Zagrebu, svojedobno ravnatelj Kliničke bolnice Sveti Duh i predsjednik  Akademije medicinskih znanosti Hrvatske, svjetske federacije Fetus te Europske i Svjetske udruge perinatalne medicine. Profesor Kurjak je u svom izlaganju ponajviše govorio o hrvatskim uspješnim studentima koje je država Katar primila na najljubazniji mogući način. Katar je hrvatskim studentima otvorio vrata nauke, proširivanja znanja medicine, prakse te na taj način pokazao neviđeno prijateljstvo i ljubaznost prema novim mladim liječničkim naraštajima koji će znanjem stečenom u Katru služiti svojim hrvatskim sugrađanima.

Sljedeći izlagač bio je prof. dr. Velimir Srića, profesor emeritus na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, vodeći hrvatski konzultant iz područja leadershipa i informacijskih tehnologija. Ponajviše je govorio o savremenim i aktuelnim izazovima za koje je siguran da hrvatsko-katarsko partnerstvo zajedničkim snagama može uspješno riješiti.

I za zatvaranje prvog kruga, prisutnima se obratio predstavnik Ministarstv znanosti i obrazovanja Staša Skendžić, stručnjak iz sektora za koordinaciju evropskih poslova i internacionalne saradnje.

Drugi po redu ciklus izlaganja pripao je domaćinima konferencije, djelatnicima Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj.

Šef kabineta i tajnik, mr. Nermin- ef. Botonjić je na jedan aktuelan i suvremeni način objasnio muslimansku ideju zajedništva (ummet) na koju se sve zajednice u svijetu mogu ugledati i od nje učiti.

Muftija akademik dr. Aziz- ef. Hasanović je u svom govoru stavio akcent na ulogu Mešihata te Zagrebačke džamije i Islamskog centra Zagreb koji čini neviđeni doprinos hrvatsko-katarskim odnosima. Naglasio je kako je islamski centar u Zagrebu uvijek bio, osim prostora za molitvu, oaza i stjecište znanja, kao što je i danas u ulozi domaćina konferencije, te da institucija Mešihata predstavlja most, te spaja Hrvatsku i Katar.

Posljednji je bio Mevludin- ef. Arslani, ravnatelj Islamske gimnazije dr. Ahmeda Smajlovića i zamjenik muftije zagrebačkog, koji je kazao kako Republika Hrvatska godinama pruža pomoć i stvara kvalitetne odnose sa vjernicima muslimanske vjeroispovijesti u državi, kao i sa njihovom centralnom institucijom Mešihatom, međutim, da se ova otvorenost može vidjeti i sa druge strane, budući da u državi Katar postoje mnogobrojne crkve koje je vlada izgradila za potrebe kršćanskih državljana.

Posljednju sesiju održali su Stjepan Orešković, redoviti profesor u trajnom zvanju člana Europske akademije znanosti i umjetnosti, profesor na Medinickom fakultetu u Zagrebu, Mirza Hadžić, direktor prodaje i general Krešimir Ćosić, inženjer elektrotehnike čija izlaganja su govorila o potencijalu hrvatsko-katarskih odnosa na globalnom nivou.

Uz pomoć Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj i Hrvatsko-katarskog društva prijateljstva kao organizatora, Zagrebačka džamija je još jednom pokazala svoj ogromni kapacitet i sposobnost organizacije, ali i širokogrudno prijateljstvo, ljubaznost i spremnost za pomoć hrvatsko-katarskih odnosa.

 

Tarik Kohnić