Na marginama razgovora Amerike i Irana oko iranskog nuklearnog programa, zamjenik glavnom zapovjednika Pasdarana general Husejn Selami u razgovoru na iranskom TV kanalu Haber govorio je o mogućnosti svjetskog napada na Iran. U razgovoru on je posebnu pozornost posvetio američkim nosačima aviona koji bi prema njemu bili glavno sredstvo napada. Selami je još krajem prošle godine prije velikih vojnih vježbi govorio o tajnom oružju kojim Iran namjerava napadati ih, u slučaju da njegova zemlja bude napadnuta. Tijekom tog razgovora Selami je rekao da su oružane snage Irana postavile glavne strateške zadatke u slučaju napada. Naročitu pozornost posvetili su procjeni neprijateljskog napada kome će biti suprotstavljena iranska obrana: Mi smatramo da je glavna neprijateljska snaga u američkim i zapadnim nosačima zrakoplova. Nosači predstavljaju udarnu snagu jer svaki od njih nosi 70-80 zrakoplova i imaju oko 5000 članova posade.

Selami je rekao da iranski vojni stručnjaci već odavna istražuju mogućnost uništenja nosača aviona ili njihovo onemogućavanje borbenog djelovanja, odnosno podrške. On je te napore nazvao približavanjem kraju moćnih nosača koji čine okosnicu američke vojne moći. Selami je u tom razgovoru usputno spomenuo iranske bespilotne letjelice koje posjeduju Pasdarani koje su naoružane pametnim i preciznim raketama koje su u stanju pogoditi i najmanja vojna sredstva. Svi se iranski razgovori i saopćenja događaju posljednjih dana kako se bliži početak odlučujućih razgovora sa predstavnicima zapadnih sila. Jedna od točaka razgovora zapadnih zemalja 5+1 sa Iranom su i rakete o kojima je ovdje riječ. To znači da je to ozbiljno pitanje koje se nameće u razgovorima.

Prije nekoliko dana vrhovni vođa Irana ajetullah Ali Hamnei izjavio je po prvi za javnost u svezi razgovora oko iranskog nuklearnoga programa da je: nikakav sporazum za Iran bolji od lošega. Promatrači smatraju da je ta Hamneijeva izjava izravna podrška predsjedniku Ruhaniju da može ozbiljno razgovarati, ali ne o pravu Irana da posjeduje vlastitu nuklearnu tehnologiju. Do te izjave iranski vrhovni vođa nije se izjašnjavao o tom pitanju.

U svezi razgovora sa Zapadom o nuklearnoj tehnologiji javio se predsjednik Savjeta za očuvanje sistema Ali Ekber Hašimi Rafsandžani s izjavom da će Iran prekinuti razgovore ako druga strana poriče njegovoj zemlji pravo na razvoj vlastite mirnodopske nuklearne tehnologije. Agencija Faris koja prenosi njegovu izjavu citira: Nećemo sjediti s križanih ruku u vrijeme kada ulazimo u razgovore našom voljom, a ne pritiskom, u kojima pregovaramo ojačani podrškom vrhovnog vođe. Mi u pregovorima imamo zahtjeve i tražimo garanciju našeg prava na mirnodopsko korištenje nuklearne tehnologije. Vrhovni muršid izdao je fetvu kojom se Iran odrekao proizvodnje nuklearnog oružja, i tu fetvu ne može nitko sa naše strane poreći. Kada i ako osjetimo da nam osporavaju pravo na posjedovanje te tehnologije mi ćemo se povući sa pregovora.

Glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Murdija Efham pozvala je Ameriku da u pregovorima ne izmišlja nove zahtjeve u svezi nuklearnoga programa i ne petlja se u unutrašnje stvari Irana. Njena izjava dolazi u vrijeme kada je američki predsjednik izjavio da rok koji ističe u ožujku ove godine za konačan dogovor neće vrijediti ako Iran ne bude učinio korake i uvjerio svijet da neće proizvoditi nuklearno oružje.