Imami i muallime iz cijele Hrvatske okupili su se danas u Islamskom centru Zagreb kako bi se kroz predramazanski skup što bolje pripremili za predstojeći mubarek mjesec. Vjersko-prosvjetna služba Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj koju vodi m. Emina Mešića pripremila je i ovogodišnji program predramazanskog skupa. Posebna vrijednost današnjeg skupa su uvaženi gosti i predavači koji su došli iz Sarajeva kako bi svojim predavanjima doprinijeli usvajanju novih znanja i vještina. Na samom početku, nakon odlomaka iz Kur’ana koje je proučio glavni imam MIZ Zagreb kurra hafiz mr. sc. Aziz ef. Alili, prisutnima se obratio muftija akademik Aziz ef. Hasanović koji je poželio dobrodošlicu svima, a posebno direktoru Ureda za vjerske poslove Rijaseta IZ u BiH hafizu dr. Mensuru ef. Malkiću, voditelju Odjela za mekteb i mlade dr. Enesu ef. Svraki, voditeljici Odjela za brak i porodicu dr. Safiji Malkić, profesoru Zijadu Ljevakoviću te voditelju Odjela za vaz, hatabet i iršad mr. Mehi ef. Šljivi. Ukazao je na značaj predramazanskih skupova, a posebno kada imamo čast i privilegiju imati za predavače naše stručnjake s velikim iskustvom. Predstavio je imama/muallima godine za 2023. godinu mr. sc. Ćamila ef. Bašića. Po prvi put u povijesti Medžlisa Zadar, koji je jedan od najmlađih osnovanih u Hrvatskoj, mr. Ćamil ef. je prošle godine izveo prvu grupu hatmaša. Njegovo područje djelovanja obuhvaća radijus od gotovo 200 kilometara te je uspio mektebom obuhvatiti djecu koja žive i u udaljenim mjestima poput Gospića i Vira. Već duži niz godina mr. Ćamil ef. ostvaruje zapažene rezultate na polju vjersko-prosvjetnih aktivnosti što se ogleda i u rezultatima koje polaznici mekteba ostvaruju na natjecanjima te brojnost džemata koja se u Zadru povećava. Muftija je čestitao Ćamil ef. te mu je uručio priznanje nakon obrazloženja parametara po kojima je ono zasluženo.
Nakon muftije akademika Hasanovića prisutnima se obratio direktor Uprave za vjerske poslove dr. Mensur ef. Malkić. Prenio je selame uvaženog reisu-l-uleme dr. Huseina ef. Kavazovića, a u svom obraćanju skrenuo je pažnju na nekoliko segmenata koji su bitni. Samo predavanje je koncipirano na savjetima i preporukama koji su bitni za hatibe. Posebno se osvrnuo na hutbu, na pravo minbera koje treba ispoštovati kao i na odgovornost prema hutbi u smislu ozbiljnosti u pristupu njenoj pripremi. Ukazao je da je poseban izazov kod pripreme hutbe ukoliko se hutba prenosi, snima ili objavljuje te se mora iz tog razloga posebno voditi računa. Također, ništa manje nije važno da se govor, predavanje, hutba prilagode publici koja ih sluša. Posebno valja voditi računa, pored toga što govoriti, i o mjestu i vremenu gdje i kada se govori. Na kraju je istaknuo da je nužno poštovanje institucija, autoriteta kao i međusobno poštovanje jer je sabur u odnosima ključan, posebno u trenutcima kada jedni drugima budemo iskušenje.
O vjerskoj i normativnoj vrijednosti hutbe predavanje je održao prof. Zijad ef. Ljevaković. Na samom početku istaknuo je veliko zadovoljstvo zbog prilike da se danas susretne s prisutnim. Na početku je kroz kur’anski primjer spuštanja kiše koju zemlja primi i popije usporedio i govor, odnosno količinu informacija koju pojedina osoba može primiti. Prevelika količina vode stvara bujice, a na isti način se manifestira i prevelika količina informacija. Vrijedna preporuka koju je uputio hatibima je da se uvijek vodi računa o tome gdje, kad, kome i koliko se govori. Posebno je važno voditi računa o sadržaju kada je u pitanju hutba jer je hutba trenutak, definirana je i vremenom. Svoje predavanje je zaključio savjetima koji se odnose na ramazan i prilike koje se u njemu nalaze uz poziv da ih pokušamo iskoristiti za jačanje duhovne snage jer je duhovna snaga, izmeđunostalog, brana od manipulacije.
Voditelj Odjela za vaz, hatabet i iršad mr. Meho ef. Šljivo održao je predavanje o temi “Kako i koliko govoriti na hutbi.”