U subotu, 12.04.2025. u kongresnoj dvorani Islamskog kulturnog centra u sklopu islamske tribine hadži Fuad-ef. Karaga održano je predavanje „Islam i depresija“ kliničkog psihologa i terapeuta Elharuna Selimovića.
U uvodnom dijelu sa izrazima dobrodošlice gostujućem predavaču, glavni imam MIZ-a Sisak Alem-ef. Crnkić iskatao je kako je mentalno zdravlje iznimno važno u islamu jer samo mentalno zdrav i sposoban musliman je zadužen vjerskim propisima, a njegovo emocionalno stanje određuje i njegov stil i način života.
U jednosatnom predavanju Selimović je ponukao prisutne da otvoreno razgovaraju o oblicima svoga mentalnog odnosno emocionalnog stanja jer u islamu ne smije biti „skrivenih“ ili tabu tema.
Kroz izlaganje teme o depresiji gdje je definirao depresiju kao mentalni poremećaj raspoloženja koje traje već duže vrijeme, Selimović je provukao dvije premise u obliku pitanja, a to je: „Da li vjernik može biti u depresiji i na koji način vjera pomaže kada je u pitanju duševno ili mentalno zdravlje“.
Prezentirajući kognitivno-bihevioralnu terapiju kao psihoterapijski pravac čija je temeljna zadaća da naše misli, osjećaji i ponašanje međusobno utječuu jedno na drugo s čime se pomaže osobi da prepozna negativne ili iskrivljene obrasce razmišljanja i da ih zamijeni realnijim, zdravijim mislima, što vodi do promjene emocija i ponašanja.
Glavna suštinska poruka koju je Selimović naglasio jeste doživljaj i reakcija na određen događaj odnosno naše unutarnje vjerovanje kako pristupamo tom događaju.
