U organizaciji Akademije za arapski jezik u Šardži, od 21. do 22. rujna, održana je Druga konferencija o arapskom jeziku u Europi. Na konferenciji je sudjelovalo 24 izlagača iz 13 europskih zemalja. Konferencija je održana pod pokroviteljstvom vladara Šardže šejha dr. Sultana bin Muhammeda el-Kasimija, koji je istu i otvorio. U svom pozdravnom govoru, zahvalio se sudionicima na predanom radu i naporima u širenju i promicanju arapskoga jezika u Europi. Također je obznanio dovršetak Povijesnog rječnika arapskoga jezika u 127 svezaka, što je jedinstveno postignuće u arapsko-muslimankom svijetu. Istaknuo je da je izrada rječnika trajala sedam godina i temeljila se na znanstvenom istraživanju 500 istraživača i gotovo 200 revizora, recenzenata, administratora i tehničara. Na kraju svog obraćanja, najavio je izradu Enciklopedije arapskoga jezika koja će pokrivati sve književne i znanstvene grane te kao takva postati prva referenca za sve zainteresirane.
Ispred Instituta za arapski jezik i islam na konferenciji je sudjelovao predsjednik Upravnog vijeća Mevludi ef. Arslani. U svom izlaganju na temu “Položaj i izazovi arapskoga jezika u Hrvatskoj” između ostaloga je istaknuo ulogu Instituta u promicanju i proučavanju arapskoga jezika u Hrvatskoj. Također se zahvalio Akademiji za arapski jezik u Šardži na čelu s dr. Sultanom el-Kasimijem te generalnom tajniku Akademije dr. Muhammedu el-Musteganemiju na svesrdnoj pomoći i podršci prilikom osnivanja Instituta.
Konferencija je bila izvrsna prilika za međusobno upoznavanje i razmjenu iskustava u izučavanju arapskoga jezika u Europi, osobito za one kojima arapski jezik nije materinski. Na kraju, sudionici su predložili niz preporuka za očuvanje, širenje i unapređenje arapskoga jezika u obrazovnim sustavima u Europi.