Muftija akademik Aziz ef. Hasanović, dobio je pozivnicu na predstojeći VII Kongres vođa svjetskih i tradicionalnih religija u Nur-Sultanu koji će se održati od 14. do 15. rujna 2022. godine. Ovo je treći put da organizatori pozivaju muftiju Hasanovića budći da je prisustvovao i na prethodna dva.

Planirano je da nadolazeći forum bude posvećen ulozi vođa svjetskih i tradicionalnih vjera u društveno-duhovnom razvoju čovječanstva u razdoblju nakon pandemije.

Kongres vođa svjetskih i tradicionalnih religija u Kazahstanu pokrenut je 13. veljače 2003. godine na Međunarodnoj konferenciji mira i sporazuma, koja je odigrala važnu ulogu u zbližavanju religije, kultura i civilizacija.

I. Kongres vođa svjetskih i tradicionalnih religija, održan u rujnu 2003. godine, bio je jedinstven događaj: po prvi put su se za jednim stolom okupili predstavnici cijelog vjerskog svijeta.

Značaj prvog Kongresa bio je u njegovoj začetnoj ideji – dijalog religija je učinkovito sredstvo za rješavanje sporova i suzbijanje terora. Svrha prvog kongresa bila je pronalaženje zajedničkih referentnih točaka u svijetu za stvaranje stalne međunarodne institucije te osiguravanje vjerskog dijaloga i donošenje usklađenih odluka.

I. Kongres završio je donošenjem deklaracije u kojoj su se duhovni vođe izjasnili o zajedničkom djelovanju na osiguravanju sklada i stabilnosti u društvima kao temelj skladnog svijeta u budućnosti. Osim toga, donesena je odluka o redovitom održavanju međureligijskog foruma - jednom u tri godine - te stvaranju stalnog tijela međunarodnog i međuvjerskog dijaloga - Tajništva Kongresa. Time je Kongres dobio potencijal radne platforme za dijalog po pitanju rješavanja sistemskih problema.

U rujnu 2006. održan je II. Kongres vođa svjetskih i tradicionalnih religija, čiji se rad odvijao u dva smjera: „Sloboda vjere i poštivanje sljedbenika drugih vjera“ i „Uloga vjerskih poglavara u jačanju međunarodne sigurnosti“, održao se u novoj zgradi izgrađenoj posebno za ovaj događaj - u Palači mira i sporazuma.

Već od prvog dana Kongresa usvojen je dokument "Načela međureligijskog dijaloga" koji sadrži glavne sastavnice kojima su se sudionici vodili u svom radu. Osim toga, donesen je završni dokument kojim se prepoznaje uloga religije u suvremenom svijetu, a koji je usmjeren na jačanje uloge i misije predvodnika svjetskih i tradicionalnih religija u uspostavljanju globalnog poretka.

Sudionici II. Kongresa usvojili su i zajedničku deklaraciju kojom se pozivaju predstavnici svih vjera i etničkih skupina da spriječe sukobe temeljene na kulturnim i vjerskim razlikama.

U središtu rasprave III. Kongresa vođa svjetskih i tradicionalnih religija, održanog u srpnju 2009. godine, bila je tema "Uloga vjerskih poglavara u izgradnji svijeta tolerancije, međusobnog poštovanja i suradnje", gdje su uvedene određene promjene u format kongresa. Sesije su postale novina na ovom Kongresu.

Na kraju događaja usvojen je završni zajednički dokument kojim se svjetska zajednica poziva na stalnu potporu i promicanje nastojanja vjerskih vođa i organizacija za uspostavu plodonosnog međureligijskog dijaloga, za pomoć u održavanju dijaloga religija i civilizacija.

Ishod kongresa bio je prijedlog osnivanja Vijeća vjerskih vođa kako bi se osigurao dijalog i suradnja s drugim međunarodnim organizacijama, čiji je rad usmjeren na dijalog kultura i gospodarsku suradnju.

S druge strane, u svibnju 2012. održan je IV. Kongres vođa svjetskih i tradicionalnih religija „Mir i sloga kao izbor čovječanstva“ na kojem je istaknuta važna uloga vjerskih vođa u jačanju sigurnosti čovječanstva, unapređenju dijaloga i međusobnog razumijevanja.

Jedna od najvažnijih inicijativa IV. Kongresa bila je stvaranje internetskog izvora u okviru jedinstvenog elektroničkog portala G Global, posvećenog formiranju i jačanju globalne tolerancije i povjerenja.

“Dijalog vjerskih vođa i političara radi mira i razvoja” bila je tema V. Kongresa poglavara svjetskih i tradicionalnih religija u lipnju 2015. godine.

Jedno od načela deklaracije, koju su formulirali sudionici V. Kongresa, temeljilo se na pozivu strana u vojnim sukobima da prekinu sukobe i da se pregovorima razviju sporazumi o okončanju nasilja i zaštiti civila.

U listopadu 2018. godine, izražavajući jednoglasno slaganje i fokusirajući se na glavnu temu VI. Kongresa „Vjerski vođe za siguran svijet“, sudionici su raspravljali o zbližavanju kultura i civilizacija, govorili o globalnoj sigurnosti i mjerama za borbu protiv ekstremizma i terorizma.

Rezultati VI. Kongresa vođa svjetskih i tradicionalnih religija pokazali su da je potrebno doseći novu razinu interakcije. U Deklaraciji sudionika Kongresa istaknuto je da se svi duhovni vođe trebaju obratiti svjetskoj zajednici, ljudima, državama s apelom na mir i sigurnost.

Za zajedničku provedbu izrečenih inicijativa, delegati VI. Kongresa iznijeli su prijedlog osnivanja Centra N. Nazarbajeva za razvoj međuvjerskog i međucivilizacijskog dijaloga.

2021. godine na XIX. sastanku Tajništva Kongresa određena je tema predstojećeg VII. sastanka Kongresa: „Uloga predvodnika svjetskih i tradicionalnih vjera u društvenom i duhovnom razvoju čovječanstva u postpandemijskoj razdoblje”, a datum je odobren za 14.-15. rujna 2022. u Nur-Sultanu.

Kongres je dobar primjer razvoja interkulturalnog dijaloga. Danas je ovaj forum postao međunarodna platforma za raspravu o najhitnijim pitanjima. Također daje veliki doprinos povećanju međureligijske tolerancije. Značajka Kongresa je i činjenica da se za istim stolom okupljaju ne samo vjerski vođe, već i političari.

Sljedeći kongres ove jeseni održat će se u teškim uvjetima – uz pandemiju koronavirusa, posljednjih godina eskalirali su i drugi globalni problemi suvremenog svijeta. Među njima su povećana međunarodna napetost uzrokovana geopolitičkim i geoekonomskim čimbenicima, slom globalnog sigurnosnog sustava, kao i intenziviranje utrke u naoružanju i problemi globalne ekološke agende. To znači da bi u budućnosti Kongres trebao nastaviti igrati obvezujuću ulogu u međuvjerskom svjetskom dijalogu.